Έκανε το δύο στα δύο η Εθνική

Αθλήματα - Κατηγορίες Τετάρτη, 12 Σεπτεμβρίου 2012 13:07

Η Εθνική Ελλάδος επικράτησε της Λιθουανίας με σκορ 2-0 διατηρώντας το αήττητο στον όμιλο, ισοβαθμώντας με τη Βοσνία στην πρώτη θέση.

Η Εθνική παίζοντας κατά διαστήματα ελκυστικό ποδόσφαιρο, κατάφερε να πετύχει το απόλυτο των νικών στον όμιλο επικρατώντας με 2-0 της Λιθουανίας για τα προκριματικά του Μουντιάλ. Δυστυχώς, για άλλη μία φορά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σπατάλησε ένα ολόκληρο ημίχρονο ώσπου να πάρει μπρος.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ελλάδα είχε την κατοχή της μπάλας περισσότερη ώρα στα πόδια της, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως αυτό που δεν είχε ήταν το γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο, και μετά την είσοδο του Κώστα Μήτρογλου, ανέβασε ρυθμό και μετουσίωσε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν σε τέρματα.

Στην αντίπερα όχθη, οι Λιθουανοί προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να κάνουν κάτι καλό, όμως η διαφορά στην ποιότητα των δύο ομάδων ήταν εμφανής. Το ρόδι κατάφερε να σπάσει ο Σωτήρης Νίνης με όμορφη ενέργεια και διαγώνιο σουτ κάνοντας το 1-0. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κώστας Μήτρογλου πετυχαίνοντας το 2-0 με ωραίο πλασέ, ενώ είχε και δοκάρι πιστοποιώντας την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική, η Βοσνία στις 12 Οκτωβρίου στο Φαληρικό Στάδιο.