Γιουρόπα Λιγκ: Στην παράταση πέρασαν Γιουνάιτεντ και Άγιαξ, στα πέναλτι η Λιόν, άντεξε η Θέλτα

Αθλήματα - Κατηγορίες Παρασκευή, 21 Απριλίου 2017 00:47

Σε συγκλονιστική ποδοσφαιρική βραδιά εξελίχθηκε η σημερινή στο Γιουρόπα Λιγκ, με τους δύο επαναληπτικούς να κρίνονται στην παράταση και τον ένα στα πέναλτι. Πρόκριση για Θέλτα, Γιουνάιτεντ, Λιόν και Άγιαξ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άντερλεχτ 2-1 (1-1)

Με πολύ όμορφο γκολ του Ράσφορντ στο 107’ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με 2-1 την Άντερλεχτ στο Ολντ Τράφορντ και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά τη Γιουρόπα. Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» ήταν θεωρητικά το μεγάλο φαβορί να περάσουν αλλά πραγματικά… τα χρειάστηκαν.

Η Γιουνάιτεντ κατάφερε μόλις στο 10' να ανοίξει το σκορ με τον Μικιταριάν, δείχνοντας πως θα έχει εύκολη βραδιά. Ωστόσο ένα τέρμα του Χανί στο 32’ έφερε το ματς αλλά και όλη τη σειρά στα ίσα. Μέχρι το τέλος τους ματς δεν άλλαξε κάτι, με πιο σημαντικό τον σοβαρό τραυματισμό του Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς.

Τελικά στην παράταση οι γηπεδούχοι πέτυχαν το «χρυσό» γκολ και μαζί την πολυπόθητη πρόκριση.

Γκενκ – Θέλτα 1-1 (2-3)

Η Θέλτα πήρε 1-1 στην έδρα της Γκενκ και, σε συνδυασμό με το 3-2 στο «Μπαλαϊδος» την περασμένη Πέμπτη, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Ο Σίστο έκανε το 0-1 για τη Θέλτα στο 63’, ο Τροσάρ ισοφάρισε άμεσα, αλλά οι Βέλγοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν, παρά την πίεση που άσκησαν, και η ομάδα του Βίγκο πήρε τη μεγάλη πρόκριση.

Σάλκε – Άγιαξ 3-2 (0-2)

Επική πρόκριση για τον Άγιαξ μέσα στη Γερμανία! Ο Αίαντας βρέθηκε να χάνει με 3-0 στην παράταση από τη Σάλκε, παίζοντας μάλιστα με 10 παίκτες, όμως κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά με 3-2 σκοράροντας δύο γκολ στα τελευταία 9 λεπτά!

Η ολλανδική ομάδα δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί το 2-0 με το οποίο επικράτησε στο Άμστερνταμ, με τη Σάλκε να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου ματς στο ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 53΄ o Γκορέτσκα με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, ενώ στο 56΄ ο Μπουργκστάλερ με ωραίο τελείωμα από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-0.

Το ματς πήγε στην παράταση, με τον Άγιαξ να έχει μείνει με 10 παίκτες ύστερα από την αποβολή του Βέλτμαν στο 80’. Με κεφαλιά του Καλιτζιούρι στο 101΄ οι Γερμανοί έκαναν το 3-0 και όλα έδειχναν πως εξασφάλισαν την πρόκριση. Ο «Αίαντας», όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τέρματα των Ο Φίρχεφερ (111’) και Γιουνές (120΄) πήρε μία φοβερή πρόκριση.

Μπεσίκτας – Λιόν 2-1, 6-7 στα πέναλτι  (1-2)

Η Μπεσίκτας κατάφερε με το 2-1 να στείλει το ματς με την Λιόν στην παράταση, όμως οι Γάλλοι άντεξαν στην καυτή έδρα των Τούρκων και άρπαξαν την πρόκριση στα πέναλτι.

Στο 27΄ ο Ταλίσκα με υπέροχο σουτ από τo ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ για τους Τούρκους του, όμως η απάντηση της Λιόν ήρθε άμεσα και συγκεκριμένα στο 34΄ όταν ο Λακαζέτ από την ασίστ του Γκοναλόν πέρασε την μπάλα πάνω από τον Φάμπρι για το 1-1.

Όπως ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο με τον ίδιο τρόπο μπήκε η Μπεσίκτας και στην επανάληψη. Η κεφαλιά του Ταλίσκα στο 58΄ έβαλε και πάλι μπροστά την τουρκική ομάδα, η οποία ισοφάρισε το σκορ του πρώτου ματς. Άλλο γκολ δεν μπήκε με αποτέλεσμα το ματς αρχικά να οδηγηθεί στην παράταση και μετά στα πέναλτι.

Εκεί οι πρώτοι έξι εκτελεστές κάθε ομάδας ήταν απολύτως εύστοχοι. Στη συνέχεια όμως η Μπεσίκτας έχασε δύο συνεχόμενα πέναλτι (το δεύτερο το απέκρουσε ο Λόπες), με τον Γκοναλόν να σκοράρει και να στέλνει την ομάδα του στους «4».