ΝΒΑ: Πάλι μπροστά οι Μπακς, με ανατροπή οι Καβαλίερς, μείωσαν οι Γκρίζλις

Αθλήματα - Κατηγορίες Παρασκευή, 21 Απριλίου 2017 10:21

Προβάδισμα στη σειρά πλέι-οφ με τους Ράπτορς πήραν οι Μιλγουόκι Μπακς, ύστερα από την επιβλητική χθεσινοβραδινή τους νίκη. Ένα βήμα πριν την πρόκριση επί των Πέισερς έφτασαν οι Καβαλίερς, σε 2-1 μείωσαν οι Γκρίζλις που κέρδισαν τους Σπερς.

Μιλγουόκι Μπάκς - Τορόντο Ράπτορς 104-77

Πολύ ανώτεροι έδειξαν στον 3ο αγώνα τους με τους Τορόντο Ράπτορς οι Μιλγουόκι Μπάκς του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι οποίοι παίζοντας εξαιρετική άμυνα κέρδισαν τους αντιπάλους τους 104-77 και πήραν προβάδισμα στη σειρά με 2-1.

Το παιχνίδι «τελείωσε» από την πρώτη περίοδο, όπου τα «Ελάφια» πήραν προβάδισμα 20 πόντων καθηλώνοντας με την άμυνά τους την ομάδα του Τορόντο. Πλέον οι Μπακς αν πάρουν και το δεύτερο ματς στην έδρα τους θα έχουν γίνει το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολής.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν έπιασε φοβερή απόδοση αλλά και πάλι ήταν κομβικός για την ομάδα του. Ο Greek Freak τελείωσε το ματς με 19 πόντους (5/8δ., 2/2τρ., 3/8β.), 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 3 λάθη σε 33 λεπτά. Πρώτος σκόρερ για τα «ελάφια» ήταν ο Μίντλετον με 20 πόντους. «Ανύπαρκτοι» οι άσοι των Ράπτορς.

Ιντιάνα Πέισερς - Κλίβελαντ Καβαλίερς 114-119

Εμφάνιση πρωταθλητών έκαναν στο β’ ημίχρονο του αγώνα τους με τους Ιντιάνα Πέισερς οι Κλίβελαντ Καβαλίερς και με μία ιστορική ανατροπή (καμία ομάδα στην ιστορία των πλέι-οφ δεν έχει νικήσει βρισκόμενη πίσω με 25 στο ημίχρονο) νίκησαν 119-114 και πλέον προηγούνται με 3-0 στη σειρά.

Οι Πέισερς προηγήθηκαν με 74-49 στο ημίχρονο αλλά παρά τους 36 πόντους (15ριμπάουντ, 9ασίστ) του Πολ Τζορτζ δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τη διαφορά. Με μπροστάρη τον φοβερό ΛεΜπρόν Τζέιμς (τριπλ νταμπλ με 41 πόντους, 13 ριμπάουντ και 12 ασίστ) οι Καβαλίερς κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα, να πάρουν τη νίκη και πλέον να θέλουν μόλις μία νίκη για να περάσουν στην επόμενη φάση.

Ήταν τόσο μοναδική η εμφάνιση του «βασιλιά» που οι επόμενοι σκόρερ των Καβαλίερς πέτυχαν 13 πόντους και μάλιστα το έκαναν τέσσερις (Ίρβινγκ, Λοβ, Φράι και Τζ. Αρ. Σμιθ).

Μέμφις Γκρίζλις - Σαν Αντόνιο Σπέρς 105-94

Ζωντανοί έμειναν οι Μέμφις Γκρίζλις στη σειρά με τους Σαν Αντόνιο Σπερς, καθώς εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και με νίκη 105-94 μείωσαν τη σειρά σε 2-1.

Ο Κόνλι ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών του αλλά και του αγώνα με 24 πόντους, ενώ μοίρασε και 8 ασίστ. Γκασόλ και Ράντολφ πέτυχαν από 21 πόντους έκαστος και έκαναν πάρτι κάτω από τα δύο καλάθια.

Οι Σπερς είχαν σε μέτρια βραδιά τους Λέοναρντ και Όντριτζ που σημείωσαν από 18 και 16 πόντους και έχασαν την επαφή τους με το σκορ στην τρίτη περίοδο. Με αυτή τη νίκη η Γκρίζλις μείωσαν σε 2-1 τη σειρά και τα ξημερώματα της Κυριακής θα υποδεχθούν εκ νέου τα «σπιρούνια».