Τσάμπιονς Λιγκ: Μεγάλα ''διπλά'' από Ρεάλ και Πόρτο, χατ τρικ ο Κέιν στην Κύπρο - Όλα τα αποτελέσματα

Αθλήματα - Κατηγορίες Τρίτη, 26 Σεπτεμβρίου 2017 23:42

Ο Κριστιάνο Ρόναλντο γιόρτασε με ιδανικό τρόπο το 400ο του παιχνίδι με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης καθώς σκόραρε δις και οδήγησε την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο επιβλητικό 3-1 επί της Ντόρτμουντ στην Βεστφαλία. Αυθεντικό χατ-τρικ για τον Χάρι Κέιν και 3-0 για την Τότεναμ στο "ΓΣΠ" επί του ΑΠΟΕΛ. Όλα τα αποτελέσματα.

5ος Όμιλος

Σπαρτάκ Μόσχας - Λίβερπουλ 1-1

Με τετράδα... φωτιά παρέταξε ο Γιούργκεν Κλοπ την Λίβερπουλ κόντρα στην Σπαρτάκ Μόσχας με τους Μανέ, Φιρμίνιο, Κουτίνιο, Σαλάχ να αγωνίζονται για πρώτη φορά όλοι μαζί. Το άκρως επιθετικό αυτό σχήμα των «reds» μεταφράστηκε σε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και κατοχή της μπάλας, μα οι Ρώσοι ήταν αυτοί που πήραν κεφάλι στο σκορ.

Συγκεκριμένα στο 23ο λεπτό, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Φερνάντο Λούκας Μάρτινς έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους με εντυπωσιακό τρόπο και απευθείας εκτέλεση φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή! Ο Φιλίπε Κουτίνιο όμως στο 31' έφερε το ματς στα ίσα (1-1) σκοράροντας το 9ο γκολ στις τελευταίες 14 εμφανίσεις του με την φανέλα των Άγγλων. Με το σκόρ στο 1-1 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για να επιστρέψουν μετά από 15' και τους μεν «reds» να χάνουν πολλές ευκαιρίες για την ανατροπή, με τους Φιρμίνιο και Σαλάχ να προσπαθούν εώς το τέλος μα να μην καταφέρουν να βρουν τα δίχτυα του Αρτέμ Ρεμπρόφ που όποτε χρειάστηκε ήταν παρών και τους δε Ρώσους, που στις εγχώριες υποχρεώσεις τους απογοητεύουν, να παίρνουν ένα πολύτιμο βαθμό.

Σεβίλλη - Μάριμπορ 3-0

Σεβίλλη- Μάριμπορ  ή αλλιώς Μπεν Γεντέρ - Μάριμπορ με τους Ανδαλουσιανούς να έχουν εύκολο έργο απόψε. Η ομάδα του Μπερίσο πήρε προβάδισμα ασφαλείας σχετικά γρήγορα ενάντια στη Μάριμπορ με σκόρερ τον Βισάμ Μπεν Γεντέρ που έκανε το 1-0 στο 28' μετά από αντεπίθεση των Ισπανών και τρομερή κούρσα του Χοακίν Κορέα, ενώ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του (2-0) δέκα λεπτά αργότερα με κοντινό πλασέ. Λίγο πριν συμπληρωθούν τα 90 λεπτά, στο 83', έκανε και το 3-0 κάνοντας χατ - τρικ και βάζοντας φαρδιά πλατιά στον αγώνα την υπογραφή του.

Μάντσεστερ Σίτι-Σαχτάρ Ντόνεσκ 2-0

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν θα έχει στον 6ο όμιλο η Σίτι, η οποία βρίσκεται εμφανώς ένα τουλάχιστον σκαλί πάνω από τους υπόλοιπους. Μετά την «τεσσάρα» επί της Φέγενορντ στην πρεμιέρα, η ομάδα του Γκουαρδιόλα καθάρισε 2-0 και τη Σαχτάρ Ντόνετσκ στο Μάντσεστερ, κάνοντας 6 τους βαθμούς της και βάζοντας πλώρη για να καθαρίσει νωρίς την πρωτιά.

Παράλληλα, επιβεβαίωσε και την στατιστική που θέλει τα τελευταία 37 παιχνίδια της στο Champions League να έχουν τουλάχιστον ένα γκολ, αλλά και να μην χάνει επί 10 ματς στην έδρα της. Το ματς ήταν αρκετά ανοιχτό και σε αυτό βεβαίως βοήθησε ότι οι Ουκρανοί δεν κλείστηκαν στην άμυνά αλλά προσπάθησαν να παίξουν ποδόσφαιρο. Το κατάφεραν για αρκετή ώρα και μάλιστα κράτησαν τουλάχιστον το 0-0 μέχρι το ημίχρονο. Ωστόσο, δύο λεπτά «μέσα» στην επανάληψη ο σταθερά πιο αξιόπιστος παίκτης των «πολιτών», Κέβιν Ντε Μπρόινε ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με ωραία προσπάθεια και σουτ, έπειτα από ασίστ του Σίλβα στην κόντρα.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο φινάλε ο Στέρλινγκ από κοντά, μετά από ασίστ του Μπερνάντο Σίλβα ο οποίος έσπασε το τεχνητό οφσάιντ. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πιάτοφ έπιασε και πέναλτι του Αγκουέρο στο 71'.

Νάπολι – Φέγενορντ 3-1

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Νάπολι... δίδαξε ένα ακόμη μάθημα στην Φέγενορντ μετά την εντός ισοπέδωση των πρωταθλητών Ολλανδίας στην πρεμιέρα από τη Σίτι. Οι πρωτοπόροι της Serie A δεν είχαν διάθεση για πολλά πολλά και φρόντισαν να το δείξουν με το καλημέρα. Μόλις στο 7' ο Ινσίνιε ανοιξε το σκορ με δυνατό σουτ και έγινε ο 400ος Ιταλός σκοράρει στο Champions League! Παρά τις φιλόδοξες προσπάθειες των Ολλανδών να επιστρέψουν στο ματς, η Νάπολι κράτησε τον έλεγχο και στο 49' καθάρισε το ματς. «Δράστης» ο Μέρτενς ο οποίος πέτυχε το 50 του γκολ στο Σαν Πάολο σε όλες τις διοργανώσεις. Στο 70', ο Βέλγος διεθνής ήταν αυτός που «έφτιαξε» το 3-0 για τον Καγιεχόν, ενώ δύο λεπτά νωρίτερα ο Ρέινα είχε πιάσει το πέναλτι του Τόορνστρα στερώντας στην ομάδα του Φαν Μπρόνκχορστ να ξαναμπεί στη διεκδίκηση τουλάχιστον του ενός βαθμού. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει απλά στο 3-1 με τον Αμραμπάτ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τη Νάπολι να παίρνει την 8η σερί νίκη στο «σπίτι» της, με έναν εντυπωσιακό απολογισμό τερμάτων μάλιστα, 3,4 ανά παιχνίδι!

Μονακό-Πόρτο 0-3

H Πόρτο στην πρεμιέρα γνώρισε ήττα σοκ με 1-3 στο Ντραγκάο από την Μπεσίκτας, αλλά πήγε στο Μονακό με στόχο να... ρεφάρει και τα κατάφερε με πρωταγωνιστή τον Αμπουμπακάρ!

Ο Καμερουνέζος επιθετικός ήταν σε κέφια και άνοιξε το σκορ στο 31' και έβαζε την ομάδα του Ζαρντίμ με την πλάτη στον τοίχο. Οι Μονεγάσκοι πίεσαν, έχασαν μερικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν και το πλήρωσαν στην κόντρα. Οι «δράκοι» στο 69΄ βρήκαν την ευκαιρία για αντεπίθεση και ο Αμπουμπακάρ που βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Μπενάλιο δεν έχασε την ευκαιρία για το 0-2!

Η Πόρτο με το 0-2 έδειχνε πως είχε κλειδώσει το ματς, αλλά βρήκε τους Γάλλους σε πολύ κακή μέρα και είπε να το εκμεταλλευτεί. Έτσι ο Μιγκέλ Λαγιούν, μετά από πολλά λάθη στην άμυνα της Μονακό δεν έχασε την ευκαιρία για να ολοκληρώσει τον θρίαμβο της Πόρτο στο 89΄ με το 0-3!

Μπεσίκτας-Λειψία 2-0

Την ίδια ώρα στην Κωνσταντινούπολη η Μπεσίκτας ερχόταν με φόρα από το διπλό στο Πόρτο και νέο θύμα της ήταν η Λειψία! Οι Τούρκοι έβαλαν βάσεις για τη νίκη από το ημίχρονο με τα γκολ των Μπάμπελ (11΄) και Ταλίσκα (43΄) και έδειξαν στους Γερμανούς τις διαθέσεις του. Στην επανάληψη ο ρυθμός... έπεσε, όπως και τα φώτα του γηπέδου με αποτέλεσμα να υπάρξει μία δεκάλεπτη διακοή και η Μπεσίκτας ολοκλήρωσε την βραδιά επικρατώντας με 2-0 για το 2/2 και την κορυφή του ομίλου.

Μπορούσια Ντόρτμουντ - Ρεάλ Μαδρίτης 1-3

Με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα από την Τότεναμ στο Λονδίνο (3-1) την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ και τη θερμή συμπαράσταση δεκάδων χιλιάδων υποστηρικτών τους στο για μια ακόμη φορά κατάμεστο «Βεστφάλεν», οι ποδοσφαιριστές του Πέτερ Μπος ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, ωστόσο ένα άψογο τελείωμα του Γκάρεθ Μπέιλ με το αριστερό μέσα από την περιοχή στο 18ο λεπτό, μετά από έξοχη μπαλιά του Ντάνι Καρβαχάλ, και η ακατανόητη απόφαση του έμπειρου Ολλανδού διαιτητή Μπιόρν Κάιπερς να... επιτρέψει στον Σέρχιο Ράμος να αποκρούσει ατιμώρητος με τα χέρια, ως άλλος Κέιλορ Νάβας, το σουτ του Μαξιμίλιαν Φίλιπ στο 14', επέτρεψαν στους δύο συνεχόμενες φορές πρωταθλητές Ευρώπης του Ζινεντίν Ζιντάν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο υπέρ τους 1-0.

Το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης ήταν μια ποδοσφαιρική πανδαισία, με τον Ράφαελ Βαράν να σταματάει με εντυπωσιακή αμυντική προσπάθεια τον Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ πριν αυτός σκοράρει στο 46', τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει το 410o γκολ του με την Ρεάλ Μαδρίτης, στην 400η εμφάνισή του με τη φανέλα της (και στον 150ο ευρωπαϊκό αγώνα του συνολικά) τρία λεπτά αργότερα, αξιοποιώντας το γύρισμα του Μπέιλ, και τον Γκαμπονέζο διεθνή επιθετικό της Μπορούσια Ντόρτμουντ να βάζει τελικά το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στο 54', με όμορφο τελείωμα μετά από «συστημένη» σέντρα του Γκονζάλο Κάστρο.

Η ομάδα του (αρχηγού) Σωκράτη Παπασταθόπουλου επιτέθηκε μαζικά στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα, κέρδισε κόρνερ και δημιούργησε ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον πολύ ορεξάτο Μάριο Γκέτσε, αφήνοντας βέβαια αρκετά κενά αμυντικά τα οποία λίγο έλειψε να «τιμωρήσει» δις ο Ίσκο, ωστόσο ο «Γερμανοφονιάς» Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν αυτός που μίλησε τελευταίος, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης έπειτα από μπαλιά του Λούκα Μόντριτς και απλοποιώντας αρκετά την κατάσταση στον 8ο όμιλο από την δεύτερη αγωνιστική: Ρεάλ Μαδρίτης και Τότεναμ από έξι πόντους, Μπορούσια Ντόρτμουντ και ΑΠΟΕΛ στο μηδέν...

ΑΠΟΕΛ - Τότεναμ 0-3

Στην Λευκωσία, ο ΑΠΟΕΛ του Γιώργου Δώνη ήταν για μια ακόμη φορά μαχητικός απέναντι σε έναν πολύ ποιοτικό αντίπαλο, ωστόσο υπέκυψε τελικά στην ανωτερότητα της Τότεναμ, η οποία έκανε με την αποψινή νίκη της (3-0) το 2/2 στις πρώτες αγωνιστικές του ομίλου. Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν το σουτ του πολύπειρου Βραζιλιάνου επιθετικού Ίγκορ Ντε Καμάργκο «τράνταξε» το δοκάρι του Ούγκο Γιορίς, με τον Χάρι Κέιν να δίνει τελικά το προβάδισμα στους «Πετεινούς» του Λονδίνου στο 39', αξιοποιώντας την εξαιρετική κάθετη πάσα του Τόμπι Αλντερβέιλερντ.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά και στην επανάληψη, έκλεισε την Τότεναμ στα καρέ της για ένα τέταρτο, ωστόσο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει παρά την επιθετικότητά του και τελικά στο 62' ξανά ο Χάρι Κέιν, με δεξί πλασέ μέσα από την περιοχή, «τελείωσε» ουσιαστικά το παιχνίδι με το 2-0, για να ακολουθήσει ένα τρίτο τέρμα από τον Άγγλο διεθνή επιθετικό πέντε λεπτά αργότερα, με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κίεραν Τρίπιερ, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΑΠΟΕΛ – Τότεναμ 0-3
Μπορούσια Ντόρτμουντ – Ρεάλ Μαδρίτης 1-3