Μπάσκετ/Κύπελλο: Στους «8» ο Κολοσσός - Τα ζευγάρια των προημιτελικών

Αθλήματα - Κατηγορίες Κυριακή, 01 Οκτωβρίου 2017 17:20

Ο Κολοσσός Ρόδου είχε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και έτσι κατάφερε να κερδίσει τον Προμηθέα με 78-58 και να προκριθεί στην προημιτελική φάση όπου θα υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό.

Ο Κολοσσός Ρόδου «καθάρισε» την αναμέτρηση χάρη στην απόδοση των παικτών του Άρη Λυκογιάννη στην τρίτη περίοδο. Στο πρώτο ημίχρονο τα πράγματα ήταν απόλυτα ισορροπημένα, αλλά με ένα επιμέρους σκορ 28-11 στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ροδίτες έβαλαν τις βάσεις χάρη στις οποίες έφτασαν στην πρόκριση. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τι Τζέι Μπρέι με 19 πόντους ενώ για τους Πατρινούς ξεχώρισε μόνο ο Μίλαν Μιλόσεβιτς με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 30-32, 58-43, 78-58

Με τη νίκη του Κολοσσού Ρόδου, 78-58, επί του Προμηθέα Πατρών ολοκληρώθηκαν τα ζευγάρια της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ των ανδρών. Οι τέσσερις αγώνες της προημιτελικής φάσης έχουν οριστεί για τις 4 Οκτωβρίου, με τον Παναθηναϊκό να αγωνίζεται στο Βενετόκλειο με τον Κολοσσό, την ΑΕΚ να υποδέχεται το Ρέθυμνο, τον Ολυμπιακό να παίζει εκτός έδρας με τον ΓΣΛ Φάρο, ενώ ντέρμπι διεξάγεται στη Θεσσαλονίκη, με τον Άρη γηπεδούχο απέναντι στον ΠΑΟΚ.