Μπάσκετ/Τσάμπιονς Λιγκ: Πρεμιέρα με ήττα για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ

Αθλήματα - Κατηγορίες Τρίτη, 10 Οκτωβρίου 2017 23:07

Με το αριστερό μπήκε στο Τσάμπιονς Λιγκ η ΑΕΚ χάνοντας με 87-79 στο ΟΑΚΑ από την Εστουντιάντες. Πολύ βαριά ήττα για τον ΠΑΟΚ στην Γερμανία. Ο δικέφαλος του βορρά έγινε… έρμαιο στις ορέξεις της Λούντβιγκσμπουργκ και διασύρθηκε με 103-70.

ΑΕΚ-Εστουντιάντες 79-87

Με το χειρότερο τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις της στο Τσάμπιονς Λιγκ η ΑΕΚ, γνωρίζοντας την ήττα με 87-79 από την Εστουντιάντες μπροστά σε περίπου 2.500 φίλους της στο ΟΑΚΑ.

Το εφιαλτικό πρώτο δεκάλεπτο, όταν και βρέθηκε στο -19 (12-31), στοίχισαν στην «Ένωση», από την οποία έλειψαν πολύ Λαρεντζάκης και Χάρις. Ξεχώρισαν ο Ντελρόι Τζέιμς με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Βασίλης Ξανθόπουλος με 13 πόντους, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα. Αρνητικός ο Κέλσι Μπάρλοου με 0/5 σουτ και 4 λάθη, υστέρησε και ο Μάικ Γκριν.

Ασταμάτητος για την ισπανική ομάδα ο Σίλβεν Λάντσμπεργκ με 28 πόντους, ακολούθησε με 24 ο Άλεκ Μπράουν. Κάκιστη και με πολλά λάθη η διαιτησία, ξεσήκωσε το κοινό εναντίον της.

Δεκάλεπτα: 15-31, 38-48, 55-65, 79-87.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 3 (3 ριμπ.), Τζέιμς 21 (10 ριμπ.), Γκριν 9 (3 ασίστ), Ξανθόπουλος 13 (4 ασίστ, 4 κλεψ.), Σάκοτα 16 (4 ριμπ.), Άτιτς 8 (5 ριμπ.), Μπάρλοου, Μωραΐτης, Μαυροειδής 5 (5 ριμπ.), Σι 4 (3 ριμπ.).

Εστουντιάντες (Μαλδονάδο): Τσβέτκοβιτς 9 (4 ασίστ), Χάκανσον, Μπρισουέλα, Βιθέδο 5 (5 ριμπ.), Κουκ 11 (9 ασίστ), Σούτον 2, Λάντσμπεργκ 28 (5 ριμπ.), Μπράουν 24 (7 ριμπ.), Κέινερ-Μέντλεϊ 2, Αρτεάγκα 6

Λούντβιγκσμπουργκ – ΠΑΟΚ 103-70

Πολύ βαριά ήττα για τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο δικέφαλος του βορρά έγινε… έρμαιο στις ορέξεις της Λούντβιγκσμπουργκ και διασύρθηκε με το ντροπιαστικό 103-70.

Το δίδυμο των Ντίλαρντ, Κρουμπάλι έδωσε λύσεις στην επίθεση του ΠΑΟΚ που προηγήθηκε με 15-20 στο 8'16" ενώ ο «Δικέφαλος» έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 20-24 μετρώντας 10/13 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 λάθη και 3 κλεψίματα σε αυτό το διάστημα. Η δεύτερη περίοδος άρχισε με σερί 11-0 για τη Λούντβιγκσμπουργκ (31-20, 12'21") που εκμεταλλεύτηκε τα εύκολα λάθη των φιλοξενούμενων, την ώρα που η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στηρίχτηκε στα ξεσπάσματα του Ντίλαρντ για να κρατήσει επαφή με το σκορ.

Ο Μαργαρίτης έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους (34-27, 13'11"), ο Κουκ σκόραρε για το 48-36 ενώ οι τέσσερις σερί πόντοι των Κατσίβελη, Ζάρα έκαναν το 48-40 του ημιχρόνου. Οι Γερμανοί άρχισαν το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 16-3, το καλάθι του Ουόλκαπ έκανε το 64-43 ενώ το έμμεσο τρίποντο του Κουκ εκτόξευσε τη διαφορά στο +28 (74-46, 28'56"). Στη συνέχεια ο Έβανς έκανε το +31 με τρίποντο (83-52, 31'30"), ο «Δικέφαλος» προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά όμως η Λούντβιγκσμπουργκ επικράτησε με το εκκωφαντικό 103-70 στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 48-40, 78-52, 103-70.