Τσάμπιονς Λιγκ: Εύκολα τον Ολυμπιακό η Μπαρτσελόνα - Όλα τα αποτελέσματα

Αθλήματα - Κατηγορίες Τετάρτη, 18 Οκτωβρίου 2017 23:54

Ο Ολυμπιακός έκανε ελάχιστα θετικά στο Καμπ Νόου και φυσιολογικά γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Μπαρτσελόνα για την 3η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Μεγάλο ματς στο Λονδίνο, με Τσέλσι και Ρόμα να πετυχαίνουν από τρία γκολ. Τεσσάρα η Παρί, τριάρα η Μπάγερν, σημαντικό διπλό για Γιουνάιτεντ και Βασιλεία.

Μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του σε αγώνα Τσάμπιονς Λιγκ πραγματοποίησε απόψε ο Ολυμπιακός και παρά το γεγονός πως για πάνω από ένα ημίχρονο έπαιξε με παίκτη παραπάνω δεν κατάφερε ούτε να αμυνθεί σωστά αλλά ούτε και να απειλήσει την Μπαρτσελόνα. Η ήττα ήταν από πριν το ματς το φυσιολογικό αποτέλεσμα, ενώ και το τελικό 3-1 μπορεί να θεωρηθεί τιμητικό απέναντι σε ένα ποδοσφαιρικό μεγαθήριο, αλλά η εμφάνιση των «Ερυθρόλευκων» ήταν παραπάνω από απογοητευτική.

Από την αρχή του ματς η Μπαρτσελόνα μπήκε φουριόζα θέλοντας να σκοράρει, ενώ ο Ολυμπιακός είχε παραταχθεί με ένα ιδιαιτέρως αμυντικό σχήμα. Οι πρώτες ευκαιρίες δεν άργησαν να έρθουν, με το πρώτο γκολ να μπαίνει στο 18’, ύστερα από λάθος εκτίμηση του Νικολάου που προσπαθώντας να διώξει την μπάλα, μετά από σέντρα του δραστήριου Ντεολοφέου από τα δεξιά, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Η συνέχεια ήταν ίδια, με τους Καταλανούς να έχουν σχεδόν απόλυτα την κατοχή της μπάλας και να χάνουν ευκαιρίες, με καλύτερες το δοκάρι του Παουλίνιο στο 24’ και το σουτ του Σουάρες στο 33’ που έδιωξε ο Προτό σε κόρνερ. Στο 36’ ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε την πρώτη του τελική, ένα ωραίο σουτ του Οτζίτζα. Στο 42’ ήρθε η φάση που άλλαξε τα αριθμητικά δεδομένα. Ο Πικέ σκόραρε έχοντας πρώτα πάρει την μπάλα με το χέρι. Αυτό είχε ως συνέπεια να δεχθεί δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβληθεί.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μη δέχεται τόσο μεγάλη πίεση και να παίρνει λίγο περισσότερο την μπάλα στην κατοχή του. Έκανε μάλιστα και μερικές προσπάθειες να προωθηθεί, χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Στο 60’ ήρθε το δεύτερο μεγάλο λάθος του νεαρού Νικολάου, που έκανε ένα μάλλον αχρείαστο φάουλ στον Μέσι, λίγο έξω από την περιοχή. Ένα λεπτό αργότερα ο Αργεντινός αστέρας το μετέτρεψε σε γκολ, κάνοντας το 2-0 και φτάνοντας τα 100 γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο 64’ ήρθε και το τρίτο γκολ για τους «Μπλαουγκράνα», αυτή τη φορά με δυνατό σουτ του Ντίν και αφού είχε προηγηθεί μία εξαιρετική επέλαση του Μέσι. Το υπόλοιπο του ματς ήταν τυπική διαδικασία, με τον Ολυμπιακό ναι μεν να έχει κατοχή αλλά την ευκαιρία να χάνει εκ νέου ευκαιρίες. Το μοναδικό που αξίζει να θυμούνται οι φίλοι των Πειραιωτών έγινε στο 89’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, ο Νικολάου πήδηξε ψηλότερα απ' όλους και με φοβερή κεφαλιά δεν επέτρεψε στον Τερ Στέγκεν να αντιδράσει, μειώνοντας σε 3-1.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Ντίνιε, Μπουσκέτς (80' Αντρέ Γκόμες), Ινιέστα (67' Ράκιτιτς), Ντεουλοφέου (46' Μασεράνο), Παουλίνιο, Μέσι, Σουάρες.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Μποτία, Νικολάου, Ρομαό, Ζιλέ (55' Τζούρτζεβιτς), Ζντιέλαρ, Ανδρούτσος, Καρσελά (65' Πάρντο), Οτζίτζα (72' Φορτούνης).

Έτσι, ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς βαθμό μετά από τρεις αναμετρήσεις, ωστόσο έχει ακόμα κάποιες ελπίδες να πάρει την πρόκριση για το Γιουρόπα Λιγκ. Στο άλλο ματς του ομίλου η Γιουβέντους έκανε την ανατροπή και με 2-1 πήρε πολύτιμη νίκη επί της Σπόρτινγκ Λισαβόνας, στο Τορίνο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεκινήσει δυνατά στο Τορίνο και προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Άλεξ Σάντρο στο 12ο λεπτό, όμως οι «Μπιανκονέρι» βελτιώθηκαν στη συνέχεια, πίεσαν και είχαν φτάσει στην ισοφάριση με ένα καταπληκτικό γκολ του Πιάνιτς, με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 29΄. Η Γιουβέντους φαινόταν ότι θα μπει σε περιπέτεια, καθώς το 1-1 με τη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας στο «Allianz Stadium» παρέμενε ως το 84ο λεπτό. Στο σημείο εκείνο ο Ντόουγκλας Κόστα, που μόλις είχε μπει στο γήπεδο, σέντραρε από δεξιά και ο Μάντζουκιτς με κεφαλιά σημείωσε το νικητήριο γκολ της πρωταθλήτριας Ιταλίας.

1ος όμιλος:

Ένα πολύ μεγάλο λάθος του τερματοφύλακα της Μπενφίκα, Σβίλαρ, ο οποίος έβαλε την μπάλα μέσα από τη νοητή γραμμή του τέρματος μετά φαινομενικά ακίνδυνη σέντρα του Ράσφορντ, έδωσε στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τη νίκη με 1-0 στην έδρα της πορτογαλικής ομάδας. Έτσι, η Γιουνάιτεντ έκανε το 3 στα 3 και είναι το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση και την πρωτιά, ενώ η Μπενφίκα έμεινε χωρίς βαθμό.

Η Βασιλεία πέρασε με 0-2 από την ΤΣΣΚΑ και ανέβηκε στην 2η θέση, αφήνοντας στην 3η τους Ρώσους, γεγονός που την καθιστά μεγάλο φαβορί για να προκριθεί πίσω από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Το μακρινό διαγώνιο του Τσάκα (29') άνοιξε το σκορ και στο 52' ακυρώθηκε σωστά γκολ του Ελιουνούσι για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, αφού πρώτα ο Ομπερλίν έχασε δύο απίθανες ευκαιρίες, βρήκε τελικά το εύστοχο πλασέ στο 90' και καθάρισε το διπλό, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους την επόμενη αγωνιστική στην Ελβετία.

2ος όμιλος:

Η Παρί πέρασε εύκολα από το Βέλγιο, διέλυσε 4-0 την Αντερλεχτ κι έκανε το 3 στα 3 στον όμιλο. Τα επιθετικά της αστέρια έκαναν ό,τι ήθελαν, με αποτέλεσμα όλοι (3΄ Εμπαπέ, 44΄ Καβάνι, 66΄ Νεϊμάρ, 88΄ Ντι Μαρία) να πετύχουν από ένα γκολ.

Η βασική τους αντίπαλος, Μπάγερν, έκανε περίπατο με τη Σέλτικ. Η έλευση του Γιουπ Χάινκες έφερε... αέρα νικητή στους Βαυαρούς, οι οποίοι μετά την εύκολη νίκη επί της Φράιμπουργκ στο πρωτάθλημα, επικράτησαν άνετα με 3-0 των Σκωτσέζων και με το 2ο τρίποντο έδειξαν πως δε θα έχουν πρόβλημα να πάρουν την πρόκριση.

3ος όμιλος:

Μεγάλο ματς έγινε στο «Στάμφορντ Μπριτζ», όπου η Τσέλσι προηγήθηκε 2-0 της Ρόμα, βρέθηκε να χάνει με 2-3, αλλά τελικά με τον Αζάρ κατάφερε να «σώσει την παρτίδα» και να κρατήσει την πρωτιά στον όμιλο. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε μπήκε φουριόζα στο, με τον Νταβίντ Λουίς να ανοίγει το σκορ μόλις στο 11' με τρομερό σουτ, ενώ ο Αζάρ διπλασίασε τα τέρματα των πρωταθλητών Αγγλίας στο 37'. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κολάροφ μείωσε για την ιταλική ομάδα, για να ακολουθήσει ο… τυφώνας Τζέκο στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Βόσνιο επιθετικό να ισοφαρίζει στο 64' και να φέρνει «τούμπα» το ματς στο 70'. Τελικά, τελευταίος μίλησε ο Αζάρ που στο 76’ έκανε το 3-3.

Η πρώτη αναμέτρηση ανάμεσα σε ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν (Καραμπάχ) και την Ισπανία (Ατλέτικο Μαδρίτης), σε επίπεδο ευρωπαϊκής διοργάνωσης της UEFA, δεν ανέδειξε νικητή. Το 0-0 στο Μπακού «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο μονομάχων, με τους γηπεδούχους στην «παρθενική» τους συμμετοχή σε ομίλους του Champions League να πανηγυρίζουν τον πρώτο τους βαθμό (προέρχονταν από δύο ήττες) και τους «Ροχιμπλάνκος» να συμπληρώνουν τρίτο ματς χωρίς νίκη (2 ισοπαλίες, μία ήττα) και, πλέον, να κινδυνεύουν σοβαρά να μείνουν εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.

Τσέλσι – Ρόμα 3-3
Καραμπάκ – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-0