Ευρωλίγκα: Απότομη προσγείωση για τον Ολυμπιακό απέναντι στην Μπαρτσελόνα

Αθλήματα - Κατηγορίες Παρασκευή, 03 Νοεμβρίου 2017 23:56

Έχασε την ευκαιρία να μείνει μόνος πρώτος και αήττητος στον βαθμολογικό πίνακα της Eυρωλίγκας ο Ολυμπιακός, μετά από άσχημη εμφάνιση, 73-51, απέναντι στην Μπαρτσελόνα, στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Παρά την καλή άμυνα, σε χαμηλές «πτήσεις» αρκέστηκαν όλοι οι παίκτες της ομάδας του Πειραιά στην επίθεση. Νευρικότητα, επιπόλαιες επιλογές, 2/15 τρίποντα και 21(!) λάθη χάρισαν στους Καταλανούς τη 2η νίκη στη διοργάνωση φέτος, αφού μετά το 49-41 στο 30ο λεπτό, οι Πειραιώτες «πέταξαν λευκή πετσέτα» στην 4η περίοδο (επιμέρους σκορ 24-10).

Οι παίκτες του Σίτο Αλόνσο είχαν τα μισά λάθη, διπλάσιες ασίστ και τριπλάσια κλεψίματα από τον Ολυμπιακό, με τους Σεραφάν και Οριόλα να σημειώνουν από 13 και 11 πόντους αντίστοιχα. Μοναδικός με διψήφιο νούμερο πόντων από τον Ολυμπιακό ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 11 (0/4 τρίποντα). Με ένεση αγωνίστηκε και πάλι ο Βαγγέλης Μάντζαρης λόγω του τραυματισμού του στο μετατάρσιο, ενώ απών ήταν μία ακόμη φορά ο Σπανούλης.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 32-26, 49-41, 73-51

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σίτο Αλόνσο): Σεραφάν 13, Ρίμπας 4, Πρέσι 6 (2), Χανγκά 3, Ναβάρο 3 (1), Ερτέλ 6, Οριόλα 11 (1), Σάντερς 7, Κοπόνεν 8 (2), Κλαβέρ, Τόμιτς 4, Μόερμαν 8 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 5, Τολιόπουλος 4 (1), Παπαπέτρου 11, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ 4, Στρέλνιεκς, Πρίντεζης 5, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 2, Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης, Τόμπσον 7