Βόλεϊ Λιγκ: Συνεχίζει με νίκες ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Αθλήματα - Κατηγορίες Σάββατο, 04 Νοεμβρίου 2017 18:19
Βόλεϊ Λιγκ: Συνεχίζει με νίκες ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πιο εύκολη νίκη του με 3-0 σετ επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στην 2η αγωνιστική της Βόλεϊ Λιγκ, σημειώνοντας διπλό ρεκόρ σε παθητικό και προσπάθειες χωρίς λάθη.

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 3-0 σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο άδειο –λόγω τιμωρίας- Ρέντη και πήρε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σαρωτικοί και «καθάρισαν» σε 65 μόλις λεπτά το ματς, πετυχαίνοντας μάλιστα διπλό ρεκόρ.
Αρχικά, του καλύτερου παθητικού στα ματς με τους Εβρίτες, χάνοντας μόλις 40 πόντους, αλλά και στην επίθεση, αφού σε 59 προσπάθειες δεν καταγράφηκε ούτε ένα λάθος

Με το εντυπωσιακό 71% στην επίθεση, οι ερυθρόλευκοι γκάζωσαν από την αρχή του ματς και πήραν μεγάλες διαφορές σε όλα τα σετ, που τους οδήγησαν στη μεγάλη νίκη.

Κορυφαίος για την ομάδα του Πειριαά ήταν ο Οϊβάνεν, ενώ αλάνθαστοι έμειναν οι Πετρέας και Μπέμε.

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-12, 25-16) σε 65'

Ολυμπιακός (Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 15 (12/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (5/5 επ., 2 μπλοκ), Μπέμε 8 (5/5 επ., 3 άσσοι), Ντρίζγκα 1 (άσσος), Αλεξίεφ 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Ραούβερντινκ 3 (3/4 επ., 100% υπ. - 50% άριστες) / Δαρίδης (λ, 59% υπ. - 47% άριστες), Χριστοφιδέλης, Ρουμελιωτάκης 4 (4/5 επ., 71% υπ. - 43% άριστες), Ζουπάνι 5 (5/6 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Τσέλιος.

Εθνικός (Μουστακίδης): Χαραλαμπίδης 8 (8/14 επ.), Χατζόπουλος 1 (μπλοκ), Βλαχόπουλος 1 (μπλοκ), Ρίστιτς 2 (1/12 επ., 1 άσσος, 25% υπ. - 25% άριστες), Βελίτσκοβιτς 14 (12/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 21% υπ. - 21% άριστες), Χριστόφας 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 57% υπ. - 48% άριστες), Μπίκος, Καβαρατζής 1 (1/7 επ.), Παπάζοηγλου, Κεσεσίδης, Κυριακίδης 2 (2/5 επ.).

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της δεύτερης αγωνιστικής της Βόλεϊ Λιγκ:

Ολυμπιακός-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0
Ηρακλής-Φοίνικας Σύρου (17:00)
Παμβοχαϊκός-Εθνικός Πειραιά (18:00)
Νίκη Αιγινίου-Παναθηναϊκός (18:00)
Κηφισιά-Ηρακλής Χαλκίδας (18:30)

Δευτέρα 6/11

Παναχαϊκή-ΠΑΟΚ (18:00)