Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Φούτμπολ Λιγκ: Τρομερή ανατροπή επί του Εργοτέλη ο Άρης - Όλα τα αποτελέσματα

Αθλήματα - Κατηγορίες Κυριακή, 19 Νοεμβρίου 2017 17:11

Με σπουδαία ανατροπή στο β' ημίχρονο και μεγάλo πρωταγωνιστή τον Μάρκο Ντούνη, ο Άρης νίκησε 3-2 τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο (παρότι έχανε 2-0). Τους πρώτους της βαθμούς άφησε η Παναχαϊκή, καθώς δεν μπόρεσε να ρίξει στο καναβάτσο τον Κισσαμικό. Μεγάλες νίκες για Δόξα Δράμας-ΑΕ Καραϊσκάκης που είναι μια… ανάσα από την κορυφή.

Εργοτέλης-Άρης 2-3

Σε μία ανεπανάληπτη ματσάρα ο κάκιστος Αρης του πρώτου ημιχρόνου, κατάφερε όχι μόνο να αντιδράσει, αλλά να ανατρέψει το 2-0 του Εργοτέλη και να κερδίσει με 2-3 συνεχίζοντας το αήττητο σερί νικών του στο πρωτάθλημα.

Ο Αρης ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι και βρέθηκε με 2-0 πίσω στο σκορ πριν καν συμπληρωθούν 25 αγώνα, ενώ ο Εργοτέλης είχε ευκαιρίες - κυρίως - στο πρώτο μέρος για να πετύχει κι άλλα γκολ. Μόλις στο 14', οι Κρητικοί πήραν προβάδισμα στο σκορ με το γκολ του Κάιπερς όταν έπιασε στον... ύπνο την άμυνα του Αρη και με κεφαλιά ψαράκι έπειτα από την πάσα του Σταματάκου νίκησε τον Καντιμοίρη.

Ο Αρης που μπήκε πολύ επιθετικά στο παιχνίδι, κατάφερε στην τρίτη του τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο να βρει τον τρόπο να σκοράρει με τον Μάρκο Ντούνη, να σκοράρει, έπειτα από την πάσα του Ιντζόγλου, ενώ προηγουμένους είχε προηγηθεί λάθος του Λαδά. Ο καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο Αρης, συνέχισε να χάνει τη μία φάση πίσω από την άλλη με τον Πλατέλλα στο 58' να χάνει μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Στο 71' ο Πλατέλλας κέρδισε πέναλτι όταν και ανατράπηκε από τον Σταμόπουλο. Ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Λαδά, έκανε το 2-2 και έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του να διεκδικήσει ακόμα και τη νίκη. Ο Εργοτέλης που γενικώς σε ολόκληρη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, έδειξε επηρεασμένος από την απόδοση του Αρη, είχε μία ακόμα καλή ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ, όμως ο Εφορντ νικήθηκε από τον Καντιμοίρη.

Ο καταπληκτικός Αρης του δευτέρου ημιχρόνου, κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ, με τον Βαγγέλη Πλατέλλα να σκοράρει (σ.σ. όπως φάνηκε από το ριπλέι ο Ντούνης φαίνεται να ήταν εκτεθειμένος τη στιγμή που πήρε την μπάλα και πριν δώσει την ασίστ στον Πλατέλλα) και τους "κίτρινους" να ολοκληρώνουν μία επική ανατροπή, φεύγοντας από το Παγκρήτιο με το τρίποντο της νίκης με την ομάδα του Δημήτρη Σπανού να πετυχαίνει το 4Χ4 στο πρωτάθλημα.

Πρώτη απώλεια για Παναχαϊκή, ψηλά η ΑΕ Καραϊσκάκης

Η πρώτη φετινή απώλεια βαθμών για την Παναχαϊκή είναι γεγονός. Οι «κοκκινόμαυροι» έμειναν στο 0-0 με τον Κισσαμικό στην Αυγιά και… έπεσαν από την κορυφή, εκεί όπου βρίσκεται ο Άρης με το απόλυτο ύστερα από τέσσερις αγωνιστικές. Κι ενώ την επόμενη αγωνιστική οι δύο ομάδες παίζουν μεταξύ τους στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Ισόβαθμη με την Παναχαϊκή –στους 10 βαθμούς και στο -2 από τους Θεσσαλονικείς- είναι η Δόξα Δράμας. Ένα γκολ του Λίτσκα στο 31’ ήταν αρκετό προκειμένου οι μαυραετοί να φύγουν με το διπλό από το Ελ Πάσο (1-0), βουλιάζοντας παράλληλα την Καλλιθέα, η οποία βρίσκεται στον πάτο της Football League με μόλις έναν πόντο.

Την ίδια ώρα στα υψηλά στρώματα παραμένει η ΑΕ Καραϊσκάκης. Η ομάδα της Άρτας έκαμψε την αντίσταση της Σπάρτης με σκορ 2-1 και ανέβηκε στους 9 βαθμούς. Σοκ για τον Παναιγιάλειο που αν ήταν… αγκαλιά με το τρίποντο στην έδρα του Αιγινιακού, δέχθηκε γκολ στο 91’ και έμεινε στο 1-1, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τον πρώτο φετινό βαθμό τους.

Στο χθεσινό παινχίδι

Τρίκαλα-ΟΦΗ 0-0

Χωρίς νίκη για ακόμα μια αγωνιστική έμειναν Τρίκαλα, όπως και ο ΟΦΗ που για δεύτερο εκτός έδρας παιχνίδι, δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το πρώτο του τρίποντο μακριά από το Ηράκλειο.