Σούπερ Λιγκ: Σούπερ Λιγκ: ΠΑΟΚ εναντίον Ατρόμητου με στόχο την κορυφή

Αθλήματα - Κατηγορίες Δευτέρα, 20 Νοεμβρίου 2017 11:13

Ολοκληρώνεται σήμερα η 11η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ με την αναμέτρηση ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ατρόμητο (19:30, Novasports 1), η οποία θα κρίνει ποια ομάδα θα βρίσκεται στην κορυφή.

Κρίσιμο ματς δίνουν ΠΑΟΚ και Ατρόμητος, που θέλουν το θετικό αποτέλεσμα που θα τους φέρει στην κορυφή της βαθμολογίας. Για να το πετύχει αυτό ο ΠΑΟΚ θα πρέπει σήμερα να κερδίσει την ομάδα του Περιστερίου, δίνοντας συνέχεια στο νικηφόρο σερί που έχει στην Τούμπα, η οποία και σήμερα (για τελευταία φορά) θα είναι άδεια.

Για να γίνει αυτό, όμως, ο «Δικέφαλος» θα πρέπει να ξεπεράσει το εμπόδιο του εξαιρετικού εφέτος Ατρόμητου. Οι «Περιστεριώτες» έχουν καταφέρει να παραμείνουν αήττητοι, παρουσιάζοντας εκπληκτική αμυντική λειτουργία. Σήμερα θέλει έστω την ισοπαλία για να βρεθεί στην 1η θέση, μαζί με την ΑΕΚ την οποία έχει κερδίσει.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου έχει να αντιμετωπίσει αρκετές απουσίες αφού εκτός είναι οι τιμωρημένοι Πέλκας, Σαμπράνο και Μπίσεσβαρ, αλλά και τους ανέτοιμους Μυστακίδη και Μαουρίτσιο. Στην αντίπερα όχθη, ο Ατρόμητος ο οποίος συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία και βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας, ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη χωρίς τους δανεικούς από τον ΠΑΟΚ Χατζηισαΐα, Ουάρντα και Γιαννούλη, αλλά και τους τραυματίες Μανούσο και Βασιλείου

Στα χθεσινά ματς

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-1

Τα δεδομένα του ντέρμπι άλλαξαν πολύ νωρίς από ένα... εκτός προγράμματος γκολ. Στο 10΄ ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε φάουλ και προς γενική έκπληξη ο Μολέντο πήδηξε εντελώς μόνος για την κεφαλιά με την οποία έγραψε το 1-0. Η ευκολία με την οποία σκόραρε, έκανε συμπαίκτες και αντιπάλους να... κοντοσταθούν μέχρι να δείξει ο διαιτητής το κέντρο του γηπέδου. Ισως κάποιο σφύριγμα από την εξέδρα να επηρέασε την αντίδραση της άμυνας, που ούτως ή άλλως χρεώνεται αυτήν την απίστευτη αδράνεια. Από το σημείο εκείνο ο Παναθηναϊκός άφησε την πρωτοβουλία και τους χώρους στην ΑΕΚ η οποία έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Γαλανόπουλο στο 26΄, είχε τον έλεγχο αλλά δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια κι έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με «πράσινο» προβάδισμα. Εκείνο που βασάνιζε τον Ουζουνίδη, όμως, ήταν η απώλεια του Μολέντο, του κορυφαίου αμυντικού του, ο οποίος τραυματίστηκε λίγο μετά το ημίωρο και αποχώρησε...

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, αλλά οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να είναι πιο απειλητικοί. Στο 63΄ ο Λιβάγια έχασε απίστευτη ευκαιρία μετά από ασταθή απόκρουση του Βλαχοδήμου, τη στιγμή που ο Χιμένεθ προσπαθούσε με διορθωτικές κινήσεις (Λάζαρος, Αϊντάρεβιτς) να βελτιώσει το δημιουργικό κομμάτι της λειτουργίας της ΑΕΚ. Στο 80΄ ο Μολίνς είχε την ευκαιρία να «τελειώσει» το ματς, αλλά η προσπάθειά του ήταν... τραγική κι έτσι η ΑΕΚ συνέχισε να ελπίζει όμως στα τελευταία λεπτά επιτέθηκε ανορθόδοξα και με πανικό που μεταφέρθηκε και στον πάγκο (αποβολή Χιμένεθ στο 85΄). Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός θα έπαιρνε ακόμα μία πολύτιμη νίκη στην έδρα του, ο Μάρκο Λιβάγια είπε την τελευταία λέξη. Στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε εξαιρετική πάσα του Αϊντάρεβιτς, εκτέλεσε και η μπάλα αφού βρήκε στον Χουλτ και πήρε περίεργη τροχιά, κατέληξε στα δίχτυα του Βλαχοδήμου.

Ξάνθη-Πανιώνιος 2-0

Το πρώτο τρίποντο στο γήπεδό τους πήραν οι Ακρίτες κόντρα στους «κυανέρυθρους», που φάνηκαν μάλλον επηρεασμένοι από την διακοπή και έκαναν άλλη μια μέτρια εμφάνιση φέτος.

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις, αλλά αντίθετα αρκετά νεύρα από τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα ο Αρετόπουλος να δείξει μπόλικες κίτρινες κάρτες και τον Πανιώνιο να τελειώνει την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Οικονόμου με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο 23, ο Λουσέρο άφησε με πολύ έξυπνο τρόπο την μπάλα στον Γέντρισεκ, αυτός με ωραία κίνηση έβαλε την πλάτη και πέρασε τον Οικονόμου, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ για το 1-0.

Η Ξάνθη άφηνε αρκετούς κενούς χώρους, αλλά οι παίκτες του Πανιωνίου έδειχναν να παθαίνουν… μπλακ άουτ όταν πατούσαν περιοχή. Αφού οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα, το… πλήρωσαν στο 65ο λεπτό όταν Λουσέρο και Γέντρισεκ συνδυάστηκαν και πάλι άψογα, ο Αργεντινός έβγαλε εξαιρετική πάσα, ο Σλοβάκος πλάσαρε ωραία και έκανε το 2-0.

ΠΑΣ Γιάννινα-Παναιτωλικός 1-1

Το τελικό αποτέλεσμα αδικεί τους γηπεδούχους, που είχαν πολλές ευκαιρίες, δύο δοκάρια και τον έλεγχο του ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Η ακίνδυνη επιθετικά ομάδα του Μάκη Χάβου, πάντως, κατάφερε να σκοράρει με το καταπληκτικό γκολ του Μοράρ στην επανάληψη και να αποφύγει την ήττα. Οι Αγρινιώτες συμπλήρωσαν 5 ματς χωρίς νίκη (3 ήττες, 2 ισοπαλίες) και πλέον, μοιράζονται την προτελευταία θέση του πίνακα με τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Οι Γιαννιώτες μπήκαν πιο δυνατά και πίεσαν από την αρχή για το γκολ, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που έδωσαν μεγαλύτερη βαρύτητα στα αμυντικά τους καθήκοντα παρά στο να δημιουργήσουν και να απειλήσουν.

Το γκολ ήρθε τελικά στο 22΄ για την ομάδα του Πετράκη. Από τη σέντρα του Μπουκουβάλα ο Σολτάνι με σουτ έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Τσέναμο. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Κόντε βρέθηκε απέναντι από τον Τσέναμο, αλλά το τελείωμα του Ισπανού δεν ήταν καλό κι ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού απόκρουσε σωτήρια.

Και πάλι ο Κόντε ήταν ο πρωταγωνιστής στο 64΄, όταν έπιασε το γυριστό σουτ κι έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά άουτ. Κόντρα στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 69΄. Η έμπνευση του Χάβου να ρίξει στο ματς τον Μοράρ στο 66΄ αποδείχθηκε «μαγική», καθώς ο Ρουμάνος με το τρομερό γκολ που πέτυχε τρία λεπτά μετά την είσοδό του, χάρισε στην ομάδα του τον «χρυσό» βαθμό.

Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι στο 76΄, όταν είχαν και νέο δοκάρι, αυτή την φορά μετά το κόρνερ του Σολτάνι και την παρεμβολή του Μαυροπάνου, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Ναδάλες απόκρουσε ο Τσέναμο.

Πλατανιάς-Αστέρας Τρίπολης 0-3

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έδωσε συνέχεια στην επίσης κομβικής σημασίας εντός έδρας επιτυχία επί του Παναθηναϊκού, πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος και με το «τρίποντο» που πήρε ανέβηκε στην 12η θέση.

Τέσσερις θέσεις πιο κάτω, με 6 σερί ήττες, βρίσκεται ο Πλατανιάς. Το ντεμπούτο του Μανουέλ Ρόκα στον πάγκο δεν έφερε... γούρι στους γηπεδούχους, οι οποίοι από πολύ νωρίς κινδυνεύουν όσο καμία άλλη ομάδα με υποβιβασμό.

Με τις ιδανικότερες συνθήκες ξεκίνησε το ματς για τους Αρκάδες, που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ μόλις στο 11ο λεπτό με τον Γκοντό. Ο επιθετικός από την Ακτή Ελεφαντοστού εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μουνάφο και με πλασέ νίκησε τον Αθανασιάδη (1-0).

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη «άγγιξε» το 2-0 σε άλλες τρεις περιπτώσεις στη συνέχεια, αλλά οι Γκοντό και Τόνσο στο 28΄ και 30΄ απέτυχαν από πλεονεκτικές θέσεις να σκοράρουν. Στο 40΄ ο Κοκκαλάς έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στην κεφαλιά του Ιγκλέσιας κρατώντας «ζωντανούς» τους Χανιώτες στο ματς, ωστόσο, μία νέα αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έδωσε τη δυνατότητα στον αμαρκάριστο Πασαλίδη να πετύχει το 2-0 με κεφαλιά μετά το φάουλ του Τόνσο.

Το ματς τελείωσε οριστικά στο 72΄ με τον Μανιά, τρία λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, να ακουμπά τη μπάλα και με τη βοήθεια του Μπούντνικ να καταλήγει στα δίχτυα του Κοκκαλά (3-0).

Στα ματς του Σαββάτου

Ολυμπιακός-Λεβαδειακός 2-1

Στον φετινό Ολυμπιακό, ακόμα και στις καλές του εμφανίσεις, τίποτα δεν είναι δεδομένο, κάτι που αποδείχθηκε και σήμερα κόντρα στον Λεβαδειακό.

Η ομάδα του Τάκη Λεμονή παρουσιάστηκε πολύ ορεξάτη και φρέσκια μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος, βάζοντας τους φιλοξενούμενους από το 25' και έπειτα μέσα στα καρέ τους, ωστόσο λόγω της εξωπραγματικής εμφάνισης του Επασί, δεν κατάφερε να τελειώσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Ο δείκτης του σκορ έμεινε μόνο στο 1-0, χάρη στο γκολ του Ζιλέ στο 43', αλλά φαινόταν ότι η διεύρυνση του προβαδίσματος ήταν θέμα χρόνου.

Τη μεγάλη ευκαιρία την έχασε ο Φορτούνης στο 53', όταν αστόχησε από το σημείο του πέναλτι, παράβαση στην οποία υπέπεσε ο Τριποτσέρης πάνω στον Κούτρη. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Λεβαδειακός στη μοναδική του φάση στο παιχνίδι στο 68' ισοφάρισε σε 1-1 με την κεφαλιά του Γιακουμάκη.

Τελικά, τα πολλαπλά εμφράγματα αποφεύχθηκαν στο 84'. Ο Κούτρης έπιασε ένα σουτ από πολύ μακριά και ο κορυφαίος -μέχρι τότε- του παιχνιδιού έκανε το μοναδικό του λάθος, στέλνοντας ουσιαστικά μόνος του την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 του Ολυμπιακού, που πάτησε έστω και προσωρινά κορυφή.

Λαμία-Κέρκυρα 1-1

Με ψυχή χιλίων λεόντων και δύο παίκτες λιγότερους για ένα ολόκληρο ημίχρονο η Κέρκυρα πήρε σημαντικό βαθμό στη Λαμία απέναντι στην τοπική ομάδα για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι Φαίακες άνοιξαν το σκορ με τον Χαράλαμπο Παμπλίδη στο έκτο λεπτό του ματς, οι "κυανόλευκοι" ισοφάρισαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πίτι (το κέρδισε ο ίδιος) στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με εννιά παίκτες σε όλο το δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενου, λόγω των αποβολών (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) των Σοϊλέδη και Μπαλάφα στις καθυστερήσεις του πρώτου.

ΑΕΛ-Απόλλων Σμύρνης 1-0

Η μεταμορφωμένη -επί Φυντάνη στον πάγκο- Λάρισα λύγισε και τον Απόλλωνα Σμύρνης, σκοράροντας για ακόμη μια φορά μετά το 70ο λεπτό και επικρατώντας με το αγαπημένο της 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε στο 86’ ο Ντέλετιτς, εκμεταλλευόμενος την κάκιστη εκτίμηση της φάσης και το γλίστρημα του Κούρου!

Καβάλησε την Ελαφρά Ταξιαρχία η ΑΕΛ, έχοντας πλέον 13 βαθμούς και ξεφεύγοντας σημαντικά από την επικίνδυνη ζώνη. Μπήκε τέλος στο αήττητο σερί 4 αγωνιστικών του Απόλλωνα, που έμεινε στους 10 βαθμούς! Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΛ ταξιδεύει στο Αγρίνιο για να αντιμετωπίσει τον Παναιτωλικό, με τον Απόλλωνα να υποδέχεται στη Ριζούπολη την Λαμία!