Κύπελλο: Προκρίθηκαν Ξάνθη, Λαμία και ΠΑΣ, εκτός ο Άρης!

Αθλήματα - Κατηγορίες Τρίτη, 28 Νοεμβρίου 2017 21:39

Τα φαβορί, Ξάνθη και Λαμία, προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας μετά τις νίκες επί των Πανσερραϊκού (2-1) και Απόλλωνα Λάρισας (2-0) σε 6ο και 2ο όμιλο αντίστοιχα. Στους «16» πέρασε και ο ΠΑΣ. Με νίκες των ΟΦΗ και Ατρομήτου είχε ξεκίνησε η πρώτη ημέρα της τελευταίας αγωνιστικής του Κυπέλλου.

1ος όμιλος

Δραματικό φινάλε στον 1ο όμιλο του κυπέλλου Ελλάδας, με τον Απόλλωνα Σμύρνης να αποχαιρετά τελικά τη διοργάνωση, μετά την ήττα 2-1 από τον ΟΦΗ στο γήπεδο «Θ. Βαρδινογιάννης» του Ηρακλείου. Το αποτέλεσμα αυτό έδωσε στους Ομιλίτες της 1η θέση του ομίλου, με τον Πλατανιά (που δεν έχει υποχρεώσεις την 3η αγωνιστική, λόγω της μη συμμετοχής του Ηρακλή) να καταλαμβάνει την προνομιούχο δεύτερη θέση.

Αν και ο ΟΦΗ ήταν ο κυρίαρχος του ματς στο πρώτο ημίχρονο, η «ελαφρά ταξιαρχία» προηγήθηκε στο 61΄ με δυνατό σουτ του Κιταμπάλα. Το αποτέλεσμα αυτό, που δημιουργούσε απόλυτη τριπλή ισοβαθμία στον όμιλο, διατηρήθηκε ως το 81΄, όταν ο Ογκμποε με κεφαλιά ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Ο Απόλλων χρειαζόταν γκολ για να προκριθεί, αλλά έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπιτζιμίν στο 89΄ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ορτέγκα «έγραψε» το τελικό 2-1 και «σφράγισε» την πρόκριση του ΟΦΗ, αλλά και του Πλατανιά (θα έμενε έξω με σκορ 1-2).

4ος όμιλος

Σε... παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση της τελευταίας αγωνιστικής του 4ου ομίλου, ανάμεσα στη Σπάρτη και τον Ατρόμητο, με την ομάδα του Περιστερίου να νικάει εύκολα 4-0 και να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση, την ίδια στιγμή που η ομάδα της Λακωνίας ολοκλήρωσε χωρίς βαθμούς την παρουσία της.

Πριν ολοκληρωθεί το 40λεπτο, το σκορ βρισκόταν ήδη στο 0-3, με ένα γκολ του Μάντσον στο 17΄ και δύο γκολ του Ουάρντα, στο 28΄ και στο 37΄. Στο 76΄ ο Μενσά διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Στα πλέον αξιοσημείωτα του αγώνα, η είσοδος του νεαρού τερματοφύλακα, Χρήστου Μανδά, ο οποίος σε ηλικία 16 ετών, 2 μηνών και 10 ημερών, έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής στην ιστορία του Ατρομήτου, που έπαιξε σε επίσημο ματς της ομάδας.

3ος όμιλος

Η Λαμία πήρε σήμερα (28/11) το «εισιτήριο» για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, αφού νίκησε 2-0 τον Απόλλωνα Λάρισας στο Αλκαζάρ, στο πλαίσιο της τρίτης και τελευταίας αγωνιστικής για τον 3ο όμιλο της διοργάνωσης. Οι Ακόστα (55΄) και Καραγιάννης (59΄) σημείωσαν τα τέρματα για την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ που κατέκτησε την δεύτερη θέση στο γκρουπ.

Το σημερινό παιχνίδι ήταν «τελικός» για τις δύο ομάδες, οι οποίες ισοβαθμούσαν στην δεύτερη θέση της κατάταξης και ήθελαν τη νίκη, προκειμένου να πάρουν το «εισιτήριο» για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να «ανοίξουν» το σκορ στο 55΄ με τον Ακόστα (0-1), ο οποίος τέσσερα λεπτά αργότερα «τροφοδότησε» τον Καραγιάννη και ο τελευταίος διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα από τη Φθιώτιδα (0-2), «κλειδώνοντας» έτσι την πρόκριση στην επόμενη φάση.

6ος όμιλος

Άνετο απόγευμα είχε η Ξάνθη στο Δημοτικό Στάδιο Σερρών όπου εξασφάλισε τη νίκη με 2-1 επί του Πανσερραϊκού και μαζί την πρόκριση για τη φάση των «16».

Οι φιλοξενούμενοι που ήταν καλύτεροι και πιο επικίνδυνοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα δεν άργησαν να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Κάστρο στο 33΄. Στο 2ο 45λεπτο σκόραραν και 2η φορά στο 60΄ με πέναλτι του Πέτρου Ορφανίδη, σε υπόδειξη του διαιτητή για χέρι του  Σέζου. Οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν το σκορ στο 90΄ με κοντινό πλασέ του Ζιγκερίδη.

Επίσης οι παίκτες της Ξάνθης είχαν και τρία δοκάρια. Το πρώτο στο 9ο λεπτό, όταν σε κεφαλιά του Φασίδη απέκρουσε ο Ρίστιτς με τα πόδια, η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων την μπλόκαρε. Το δεύτερο δοκάρι στον αγώνα είχε η Ξάνθη  με σουτ έξω από την περιοχή του Λάζαρου Ορφανίδη στο 49΄, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 69΄ σούταρε μετά από ωραία ενέργεια κι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ρίστιτς.

Την Πέμπτη θα γίνει στο Ηράκλειο ο 2ος αγώνας του ομίλου μεταξύ Εργοτέλη και Παναιτωλικού.

7ος όμιλος

Πρόκριση για τον ΠΑΣ στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Παρότι το ματς στο «Βικελίδης» στράβωσε, η ομάδα του Πετράκη κατάφερε να βρει το γκολ και χάρη στο 1-1 να σφραγίσει το εισιτήριο και να αφήσει εκτός συνέχειας τον Άρη.