Βόλεϊ: Μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη για τον Ολυμπιακό

Αθλήματα - Κατηγορίες Τετάρτη, 06 Δεκεμβρίου 2017 21:29

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, που στον πρώτο αγώνα του εναντίον της Τουρ για τον γύρο των «32» του Challenge Cup κέρδισε με καθαρό σκορ και πλέον είναι μεγάλο φαβορί για πρόκριση.

Ικανός, αποτελεσματικός (51% επίθεση) και έτοιμος για πρόκριση έδειξε ο Ολυμπιακός ο οποίος νίκησε 3-0 σετ (26-24, 25-21, 25-23) την Τουρ στο «Μελίνα Μερκούρη» και πλέον στις 19 Δεκεμβρίου αναζητά 2 σετ στην Γαλλία για να προκριθεί στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ χρειάστηκε να φτάσει σε υψηλό επίπεδο την απόδοσή της, απέναντι σε έναν πολύ ποιοτικό αντίπαλο από το ανταγωνιστικό γαλλικό πρωτάθλημα. Στο δεύτερο παιχνίδι ο Ολυμπιακός χρειάζεται δυο σετ για να εξασφαλίσει το «εισιτήριο» για τους «16» της διοργάνωσης.