Σούπερ Λιγκ: Νίκησε και πέρασε πρώτος ο Ολυμπιακός/Νίκησαν ΑΕΛ και Πανιώνιος

Αθλήματα - Κατηγορίες Σάββατο, 09 Δεκεμβρίου 2017 21:15

Στο ματς με τον οποίο ξεκίνησε η 14η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, η ΑΕΛ κατάφερε να επικρατήσει της Ξάνθης με γκολ στο 94’. Δύσκολη νίκη και για τον Πανιώνιο επί του Πλατανιά. Στο Αγρίνιο ο Ολυμπιακός κέρδισε με 4-1 τον Παναιτωλικό και έπιασε πάλι κορυφή.

ΑΕΛ - Ξανθή 1-0

Δραματικός σε εξέλιξη ήταν ο αγώνας στη Λάρισα μεταξύ της ΑΕΛ και της Ξάνθης., αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με σκόρερ τον Κριζμάν. Η ΑΕΛ «έπιασε» στην κατάταξη την Ξάνθη στην 7η θέση με 17 βαθμούς. Πάντως οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες στο αγώνα καθώς και δύο δοκάρια με τον Γέντρισεκ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες. Σε όλο το πρώτο μέρος η Ξάνθη πίεζε για το γκολ, ενώ η Λάρισα δεν κατάφερε να απειλήσει στο πρώτο 45λεπτο την αντίπαλό της.

Στο ξεκίνημα του Β΄ ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο «ορεξάτοι» και ισορρόπησαν το ματς. Μετά από μερικές καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες όλα έδειχναν πως το ματς θα τελείωνε ισόπαλο. Ωστόσο στο 94ο λεπτό η ΑΕΛ σκόραρε με τον Κριζμάν, ο οποίος από πάσα του Περόνε κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Ξάνθης.

Πανιώνιος - Πλατανιάς 2-1

Στην πέμπτη θέση του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ παραμένει ο Πανιώνιος, που επικράτησε 2-1 του Πλατανιά στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής. Το ματς έγινε στη Νέα Σμύρνη και τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Σπιριντόνοβιτς (29΄), Γεσίλ (82΄), ενώ είχε ισοφαρίσει ο Ενσικουλού στο 61΄ για τον Πλατανιά που ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κοροβέση στο 73΄.

Οι «κυανέρυθροι» ήταν πολύ μέτριοι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν συμπτωματικά. Χωρίς να δημιουργήσουν τις μεγάλες φάσεις, άνοιξαν το σκορ στο 29΄ σε ένα ακίνδυνο σουτ του Σπιριντόνοβιτς, όταν η μπάλα βρήκε στο σώμα του Ντικαμονά και άλλαξε πορεία για να καταλήξει στα δίχτυα του Κοκκαλά. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση και το κατάφεραν στο 61΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ενσικουλού. Το ματς κρίθηκε μετά από πολύ μεγάλο λάθος του τερματοφύλακα των Κρητικών. Στο 82΄ ο Γέσιλ εκτέλεσε φάουλ από πολύ μακριά και ο Κοκκαλάς υπέπεσε σε πολύ σοβαρό λάθος, το οποίο εκμετελλεύτηκε ο Γκιοατά διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Παναιτωλικός - Ολυμπιακός 1-4

Ο Ολυμπιακός έφερε εις πέρας την αποστολή στο Αγρίνιο, επικρατώντας με 4-1 του Παναιτωλικού στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής και σημειώνοντας την πέμπτη συνεχή νίκη στο πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε παραγωγικό βράδυ τον Κώστα Φορτούνη, που σκόραρε δις (6΄, 62΄) και ξανάδωσε προβάδισμα στον πρωταθλητή μετά το αυτογκόλ του Ένγκελς στο 27΄, ενώ ο Ανσαριφάρντ είναι πια πρώτος σκόρερ στη Super League με το τέρμα που σημείωσε στο 66΄. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τζούρτζεβιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.