Σούπερ Λιγκ: Γκέλα η ΑΕΚ - Νέο διπλό για ΠΑΟΚ, Ατρόμητο

Αθλήματα - Κατηγορίες Σάββατο, 16 Δεκεμβρίου 2017 22:15
Σούπερ Λιγκ: Γκέλα η ΑΕΚ - Νέο διπλό για ΠΑΟΚ,  Ατρόμητο

ΗΗ ΑΕΚ απέτυχε να κερδίσει τον Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ και κινδυνεύει να πέσει από την κορυφή, ενώ πλέον ισοβαθμεί με τον ΠΑΟΚ που κέρδισε στην  Κρήτη τον Πλατανιά. Ο Ατρόμητος έδωσε συνέχεια στην εξαιρετική του πορεία κερδίζοντας και μέσα στην έδρα της Κέρκυρας, με 3-1.

ΑΕΚ - Απόλλων Σμύρνης 0-0

Με στόχο τη νίκη που θα της έδινε τον άτυπο τίτλο της Πρωταθλήτριας χειμώνα μπήκε η ΑΕΚ στο ματς με τον Απόλλωνα, αλλά τελικά δεν κατάφερε να πάρει  το πολύτιμο τρίποντο. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) με τον Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ και πλέον περιμένει τα αποτελέσματα του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ για να δει σε ποια θέση της βαθμολογίας θα την βρει η ολοκλήρωση του α΄ γύρου του πρωταθλήματος. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο σημερινό παιχνίδι έκανε ντεμπούτο στον πάγκο του Απόλλωνα ο Γιώργος Παράσχος και αμέσως πήρε θετικό αποτέλεσμα.Η Ένωση πίεσε από την αρχή για το γκολ, ωστόσο η λήξη του πρώτου μέρους, το οποίο διεξήχθη υπό βροχή, βρήκε την ΑΕΚ να μετράει εννέα τελικές προσπάθειες, κάποιες από τις οποίες ήταν σπουδαίες ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να έχει καταφέρει να σκοράρει.

Στο 50΄ ο «Δικέφαλος» έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Λιβάγια έκανε τη σέντρα και ο Μπακασέτας έγινε αποδέκτης της μπάλας, αλλά η κεφαλιά του ήταν σκαστή και προς το κέντρο της εστίας, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Τσόβιτς. Στο 58΄ το σουτ του Λιβάγια έξω από την περιοχή έφυγε λίγο άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε και η εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου στο 69΄.

Όσο περνούσε η ώρα, οι παίκτες της ΑΕΚ «έψαχναν» το γκολ απέναντι σε αυτούς του Απόλλωνα που αμύνονταν μαζικά για να κρατήσουν το «μηδέν», ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και το 0-0 έμεινε ως το τέλος.

Πλατανιάς – ΠΑΟΚ 0-1

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε ο ΠΑΟΚ τις υποχρεώσεις του στη Σούπερ Λιγκ για το 2017, καθώς νίκησε 1-0 τον Πλατανιά στην Κρήτη, και «έπιασε»  την ΑΕΚ στην κορυφή της βαθμολογίας. Το γκολ που χάρισε το «τρίποντο» στον «Δικέφαλο του βορρά» πέτυχε ο Μαλεζάς στο 56΄.

Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος, ωστόσο, παρά τις προσπάθειες των παικτών του, δεν κατάφερε να «ξεκλειδώσει» την άμυνα των γηπεδούχων. Σημαντική συμβολή, στο να παραμείνει το 0-0 έως την ανάπαυλα είχε και ο Κοκκαλάς, καθώς ο τερματοφύλακας του Πλατανιά πραγματοποίησε τρεις σωτήριες αποκρούσεις στα τελευταία λεπτά του α΄ μέρους.

Τελικά οι προσπάθειες του ΠΑΟΚ για ένα γκολ «καρποφόρησαν» στο 56΄, όταν ο Μαλεζάς έγινε αποδέκτης της μπάλας από την κεφαλιά του Κρέσπο και με προβολή την έστειλε στα δίχτυα του Πλατανιά (0-1). Το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος και οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν την τρίτη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Κέρκυρα - Ατρόμητος 1-3

Η ομάδα του Περιστερίου, μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της στην επανάληψη και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αμρ Ουάρντα, που πέτυχε δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά (60' και 62'), νίκησε μέσα στην Κέρκυρα την ομώνυμη ομάδα με 3-1, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 15ης αγωνιστικής της Σουπερ Λιγκ. Ο Βασιλακάκης διαμόρφωσε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει στο 77ο λεπτό με τον Σιόντη.

Σε δύσκολο και βαρύ αγωνιστικό χώρο ξεκίνησε το ματς, με την Κέρκυρα να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να πιέζει την αντίπαλη άμυνα, ενώ στη συνέχεια ο Ατρόμητος ισορρόπησε.  Στην επανάληψη, ο Νταμίρ Κάναντι ανακάτεψε την τράπουλα, άλλαξε το αγωνιστικό σύστημα και ο Ατρόμητος έγινε πιο επιθετικός. Αποτέλεσμα αυτής της επιθετικότητας αλλά και της αναμφισβήτητης ποιότητας του Ουάρντα ήταν ο Ατρόμητος να πάρει σημαντικό προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 με τον Σιόντη στο 77ο λεπτό, μετά από λάθος του Καρασαλίδη, αλλά ο Ατρόμητος είχε τον τελευταίο λόγο διαμορφώνοντας με τον Βασιλακάκη το τελικό 3-1, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.