Σούπερ Λιγκ: Πρωταθλητής 1ου γύρου ο Ολυμπιακός/Διπλό η ΑΕΛ/Ισοπαλία σε Τρίπολη, Ξάνθη

Αθλήματα - Κατηγορίες Κυριακή, 17 Δεκεμβρίου 2017 21:30

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στη Σούπερ Λιγκ για το 2017, καθώς νίκησε στο «Καραϊσκάκης» τον ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0 και κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Διπλό η Λάρισα στη Λαμία, λευκή ισοπαλία στην Τρίπολη και στην

Ολυμπιακός - ΠΑΣ Γιάννινα 1-0

Στο πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν με τη μαζική άμυνα των φιλοξενούμενων, αλλά στην επανάληψη ανέβασαν την απόδοση τους, πήραν τους τρεις βαθμούς με το γκολ του Μάρκο Μάριν στο 63ο λεπτό και ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, κατακτώντας τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητών του χειμώνα.

Το πρώτο ημίχρονο δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής. Ο ΠΑΣ Γιάννινα παρατάχθηκε με τρία σέντερ μπακ και ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη αντίπαλη άμυνα. Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικά στο ματς και άρχισε να πιέζει την αντίπαλη άμυνα. Μάλιστα στο 50ο λεπτό έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για ν' ανοίξει το σκορ. Τότε ο Οτζίτζα πέρασε καταπληκτικά στον Ανσαριφάρντ, αλλά αυτός με σουτ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα μόλις άουτ από την εστία του ΠΑΣ.

Οι Πειραιώτες επέμειναν, αλλά η άμυνα έδειχνε ν' αντέχει. Τη λύση έδωσε ο Μάρκο Μάριν στο 63ο λεπτό, όταν με προσωπική ενέργεια και φοβερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ξεσήκωσε τους περίπου 25 χιλιάδες θεατές στο «Καραϊσκάκη».

Το γκολ αυτό άνοιξε την άμυνα του ΠΑΣ και οι παίκτες του Ολυμπιακού βρήκαν τους διαδρόμους στην αντίπαλη άμυνα. Μάλιστα στο 73' ο πρωταθλητής θα μπορούσε να ανεβάσει το δείκτη του σκορ, αλλά ο βοηθός διαιτητής δεν είδε πως η μπάλα, μετά από σουτ του Ανσαριφάρντ και την πρόσκρουση της στο οριζόντιο δοκάρι, πέρασε εμφανώς την γραμμή του τέρματος! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Λαμία-ΑΕΛ 0-2

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ (18΄ και 31΄) τον Μίλος Ντέλετις, η ΑΕΛ πέρασε νικηφόρα από τη Λαμία, νικώντας 2-0 την τοπική ομάδα, σε αναμέτρηση για τη 15η αγωνιστική της Super League. Οι Θεσσαλοί ολοκληρώνουν τον α΄ γύρο του πρωταθλήματος στην έβδομη θέση της κατάταξης, ενώ οι νεοφώτιστοι γνώρισαν την πρώτη ήττα τους μετά από δύο και πλέον μήνες.

Αστέρας Τρίπολης-Παναιτωλικός 0-0

«Φρένο» στο νικηφόρο σερί πέντε αγώνων του Αστέρα Τρίπολης έβαλε ο Παναιτωλικός, που απέσπασε 0-0 στο «Θ. Κολοκοτρώνης», στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League. Η ομάδα του Αγρινίου ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπεχαράνο στο 84΄.

Ξάνθη-Παναθηναϊκός 1-1

Παρότι έπιασε πολύ καλή απόδοση στο α΄ ημίχρονο και προηγήθηκε με τον Αλτμαν στο 18΄, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε ούτε στην Ξάνθη να πανηγυρίσει την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στη φετινή Super League. Οι «ακρίτες» ισοφάρισαν με τον Γέντρισεκ στο 79΄ και το 1-1 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων στα Πηγάδια, στην αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής.