Φούτμπολ Λιγκ: Ισόπαλο το ντέρπι Άρη-ΟΦΗ/Νίκησε και πλησιάζει η Παναχαϊκή

Αθλήματα - Κατηγορίες Κυριακή, 17 Δεκεμβρίου 2017 19:48

O Άρης δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση του ισχυρού ΟΦΗ και ήρθε ισόπαλος με 0-0, ενώ η Παναχαϊκή νίκησε με 2-1 τον Παναιγιάλειο και πλησίασε στους τρείς βαθμούς. Φρένο στις φιλοδοξίες του Απόλλωνα Πόντου να πλησιάσει την πρώτη δυάδα της βαθμολογίας έβαλε ο Εργοτέλης, που πήρε την ισοπαλία στο Ηράκλειο. Νίκες για Απόλλωνα Λάρισας και Βέροια.

Άρης - ΟΦΗ  0-0

Ο ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα στο ΄΄ντέρμπι΄΄ της 8ης αγωνιστικής στην Football League, που υποχρέωσε τον Άρη στην πρώτη του φετινή απώλεια βαθμών.

Ο ΟΦΗ δεν επέτρεψε στον Άρη να βρει κενούς διαδρόμους. Μάλιστα στο πρώτο μέρος είχαν τρεις τελικές. Στο 9 ο Λεάλ εκανε ένα δυνατό σουτ χωρίς ωστόσο να έχει επιτυχία. Την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια στο 25ο λεπτό του Νάστου. H μεγαλύτερη ευκαιρία από πλευράς γηπεδούχων ήρθε στο 38ο λεπτό με ένα σουτ του Πλατέλλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης ανέβασε ρυθμό και έγινε ο κυρίαρχος του παιχνιδιού. Μάλιστα θα μπορούσε να είχε σκοράρει όταν στο 48ο και στο 52ο λεπτό ο Παυλίδης και ο Διαμαντόπουλος είδαν τον Στρέζο να αποκρούει τις προσπάθειες τους.

Νίκη ανόδου για Παναχαϊκή

Σπουδαία νίκη για την Παναχαϊκή με τους Πατρινούς να μην λένε με τίποτα να κατεβάσουν το πόδι από το γκάζι. Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου μπορεί να δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο θα περίμενε, αλλά κατάφερε να επικρατήσει του Παναιγιάλειου με 2-0 και να φτάσει τους 19 βαθμούς, 4 περισσότερους από τον τρίτο ΟΦΗ και 3 λιγότερους από τον πρώτο Άρη. Ο Παναιγιάλειος από την άλλη με την ήττα αυτή παρέμεινε κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας 8 βαθμούς.