Κύπελλο: Εύκολα AEK, Ολυμπιακός - Πέρασε από την Τρίπολη ο Αστέρας

Αθλήματα - Κατηγορίες Τετάρτη, 20 Δεκεμβρίου 2017 22:24

Η ΑΕΚ συνέτριψε εκτός έδρας τον Παναιτωλικό με 4-0 και εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου, ενώ μεγάλο προβάδισμα πήρε και ο Ολυμπιακός που νίκησε 2-0 τον Πλατανιά στην Κρήτη.  Πολύ κοντά στην πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου βρίσκεται ο Ατρόμητος, ύστερα από το διπλό που πήρε στην έδρα του Αστέρα Τρίπολης.

Παναιτωλικός - ΑΕΚ 0-4

Η ΑΕΚ μετέτρεψε σε τυπική υπόθεση τον αγώνα ρεβάνς με τον Παναιτωλικό για τη φάση των «16» στο Κύπελλο Ελλάδας, περνώντας επιβλητικά με 4-0 από το Αγρίνιο κι εξασφαλίζοντας ουσιαστικά από σήμερα την πρόκριση στα προημιτελικά.

Η Ένωση άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου στο 45΄, ο Μπακασέτας διπλασίασε στο 46΄ και το τελικό σκορ διαμόρφωσαν τα τέρματα των Γκάλο στο 65ο και Γιακουμάκη στο 87ο λεπτό.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν τα κατάφερε παρά μόνο στην εκπνοή του, όταν ο Χριστοδουλόπουλος νίκησε από τα 11 μέτρα τον Κυριακίδη, στο πέναλτι που καταλογίστηκε σε τράβηγμα του Μάρκος Πάουλο στον Κονέ στη μικρή περιοχή.

Το σημείο ήταν «κομβικό» όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια, καθώς πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό από την έναρξη του β΄ ημιχρόνου ο Μπακασέτας διπλασίασε, για να γράψει το 0-3 στο 65΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Γκάλο. Το... «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 87΄ ο Γιακουμάκης, ο οποίος διαμόρφωσε από κοντά το τελικό σκορ, από μπαλιά του Κλωναρίδη.

Πλατανιάς - Ολυμπιακός 0-2

Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε ουσιαστικά την πρόκριση στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς νίκησε σήμερα 2-0 τον Πλατανιά στα Περιβόλια, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τη φάση των «16» της διοργάνωσης. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, παίρνει διαδικαστικό χαρακτήρα ο αγώνας ρεβάνς που θα διεξαχθεί μεταξύ  9 και 11 Ιανουαρίου. Τα τέρματα που χάρισαν τη νίκη στους Πειραιώτες σημείωσαν οι Μποτία (57΄) και Ανσαριφάρντ (78΄).

Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές αξιόλογες στιγμές, η σημαντικότερη εκ των οποίων σημειώθηκε στο 40ό λεπτό για τους γηπεδούχους, όταν ο Ενσικουλού βγήκε τετ-α-τετ με τον Χουτεσιώτη, αλλά δεν κατάφερε να «νικήσει» τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, ο οποίος μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια την μπάλα, ενώ στο επόμενο λεπτό το σουτ του Γκρζέλτσακ έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 57΄ ο Ολυμπιακός ευτύχησε να προηγηθεί, όταν ο Μάριν εκτέλεσε κόρνερ, ο Ένχελς πήρε την κεφαλιά και ο Μποτία με γυριστό σουτ «έγραψε» το 0-1. Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν το 0-2 στο 78΄ με τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ από την ασταθή απόκρουση του Κοκκαλά σε σουτ του Τζούρτζεβιτς, ενώ ο Πλατανιάς «άγγιξε» το γκολ στο 84΄, όταν το σουτ του Ουές έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Χουτεσιώτη, ο οποίος απέκρουσε στη συνέχεια.

Αστέρας Τρίπολης - Ατρόμητος 0-1

Με κεκτημένη ταχύτητα από την εξαιρετική πορεία του στο πρωτάθλημα, ο Ατρόμητος επικράτησε 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στο γήπεδο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη φάση των «16» του κυπέλλου, και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά.

Ο εξαιρετικά φορμαρισμένος Βασιλακάκης ήταν αυτός που διαμόρφωσε το σκορ στο 9ο λεπτό με σουτ έξω από την περιοχή, μετά από λάθος απομάκρυνση του Τριανταφυλλόπουλου. Στη συνέχεια ο Ατρόμητος είχε και άλλες και μάλιστα πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο φινάλε του ημιχρόνου, αλλά και στην επανάληψη. Οι Αρκάδες πίεσαν ως το τέλος για την ισοφάριση, αλλά ο Ατρόμητος κράτησε το 1-0 και πλέον έχει σαφές προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς, που θα γίνει μεταξύ 9 και 11 Ιανουαρίου.

Συνοπτικά το πρόγραμμα των πρώτων αγώνων για τη φάση των «16» του κυπέλλου Ελλάδας, οι οποίοι θα διεξαχθούν το τριήμερο 19-21 Δεκεμβρίου: