Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Φούτμπολ Λιγκ: Απώλεια για Άρη και Παναχαϊκή - Νίκη ο Απόλλων Λάρισας

Αθλήματα - Κατηγορίες Τετάρτη, 20 Δεκεμβρίου 2017 19:53

Δεύτερη σερί ισοπαλία για τον Άρη, με το ίδιο αποτέλεσμα κι αυτή (0-0), καθώς μετά τη γκέλα από τον ΟΦΗ, άφησε βαθμούς και στο Αίγιο κόντρα στον Παναιγιάλειο! Ο Απόλλων Λάρισας νίκησε τον Εργοτέλη σε ένα συναρπαστικό ματς, ενώ Αιγινιακός και Βέροια μοιράστηκαν τους βαθμούς.

Ο πρωτοπόρος Άρης δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Παναιγιάλειου. Οι Θεσσαλονικείς αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0) με τους Αχαιούς στο Αίγιο, σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της Football League.

Η Παναχαϊκή δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί το «δώρο» του Παναιγιάλειου, με αποτέλεσμα να μείνει αναλλοίωτη η κατάσταση στην κορυφή της βαθμολογίας της Football League. Οι Πατρινοί αναδείχθηκαν σήμερα ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0) με τον Απόλλωνα Πόντου στην Καλαμαριά. Η ομάδα της Πάτρας πάντως δεν μπορεί να είναι απογοητευμένη αφού αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 7ο λεπτό , λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Βρονταρά με απευθείας κόκκινη κάρτα

Στο μεταξύ, σπουδαίο σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε στο Αλκαζάρ, όπου ο Απόλλων Λάρισας νίκησε 3-2 τον Εργοτέλη (29΄ πεν. Τσιλούλης, 58΄, 67΄ Σαχινίδης - 13΄ Κάιπερς, 49΄ Αγγελόπουλος), παρότι οι Κρήτες προηγήθηκαν δύο φορές και αγωνίζονταν από το 28΄ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σταματάκου.

Τέλος, Αιγινιακός και Βέροια αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο Αιγίνιο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 51΄ με τον Τσολακίδη, ο οποίος αποβλήθηκε στο 75΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, και η «βασίλισσα του βορρά» ισοφάρισε στο επόμενο λεπτό με τον Βανκεβάι.

Στις αναμετρήσεις για την 9η αγωνιστική της Football League σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:
Παναιγιάλειος-Άρης            0-0
Αιγινιακός-Βέροια             1-1
Απόλλων Λάρισας-Εργοτέλης     3-2
Απόλλων Πόντου-Παναχαϊκή      0-0
Τρίκαλα-Αχαρναϊκός            3-0 (α.α.)
ΑΟΧ Κισσαμικός-Πανσερραϊκός   21/12 (15:00)
Αναγέννηση Καρδίτσας-Σπάρτη   21/12 (15:00)
Καλλιθέα-ΑΕ Καραϊσκάκης       21/12 (17:00)
ΟΦΗ-Δόξα Δράμας               17/1 (17:00)